Kaupunkikehityslautakunta, kokous 25.8.2026

Esityslista on tarkastamaton

§ 62 Valtuustoaloite / Moottoritien E75 ja tien 1452 silta-alueen kehittäminen

JARDno-2025-2266

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Riitta Murtokare, hallinnon asiantuntija, riitta.murtokare@jarvenpaa.fi

Perustelut

Kaupunginvaltuusto 8.12.2025 § 109

SDP:n valtuustoryhmän valtuutettu Taru Salmivuori ja 30 muuta valtuutettua jättivät kaupunginvaltuuston 8.12.2025 kokouksessa valtuustoaloitteen; Moottoritien E75 ja tien 1452 silta-alueen kehittäminen.

 

 

Ehdotus

Esittelijä

Iiris Laukkanen, kaupunginjohtaja, iiris.laukkanen@jarvenpaa.fi

Kaupunginhallitus päättää

  1. merkitä saapuneen valtuustoaloitteen tiedoksi
  2. lähettää sen kaupunkikehityksen palvelualueelle valmisteltavaksi. 

Päätös

Hyväksyttiin päätösehdotuksen mukaisesti.

Valmistelija

  • Timi Veikkolainen, liikenneinsinööri, timi.veikkolainen@jarvenpaa.fi

Perustelut

Taustaa:

Järvenpään kaupunginvaltuusto 8.12.2025 §109: SDP:n valtuustoryhmän valtuutettu Taru Salmivuori ja 30 muuta valtuutettua jättivät valtuustoaloitteen; Moottoritien E75 ja tien 1452 silta-alueen kehittäminen.

Valtuustoaloitteessa todetaan yleisellä tasolla, että Järvenpään kaupungin liikenneinfrastruktuuri ei pysy kaupungin kehityksen/kasvun mukana. Erillisenä kohteena aloitteessa mainitaan Lahden moottoritien (VT4/E75) ja Vähänummentien/Kartanonväylän (MT1452) risteysalueet, jotka muodostavat kaupungin pohjoisen moottoritieliittymän (E75 liittymä 11). Aloitteessa kiinnitetään huomiota liittymän kautta kulkevaan kasvavaan liikennemäärään mm. Wärtsilän sekä Svengin yritysalueille ja Haarajoen uusille pientalotonteille. Lisääntyvä liikenne aiheuttaa aloitteen mukaan ruuhkautumista moottoritien rampeilla, mikä vuorostaan johtaa vaarallisiin ohituksiin ja sitä myötä myös onnettomuuksiin. Mainitut liikenteelliset ongelmakohdat eivät kuulu Järvenpään kaupungin hallinnoimaan katuverkkoon, mikä myös mainitaan aloitteessa. Ko. tiealueet kuuluvat Uudenmaan Elinvoimakeskuksen hallinnon alle (ent. Uudenmaan ELY-keskus), Valtuustoaloitteessa esitetään, että kaupunki käynnistää neuvottelut Moottoritien E75 (vt4) ja Järvenpään pohjoisen liittymän silta-alueen kehittämiseksi.

Vastaus:

Yksittäisten, laajojenkin maankäytön kehittymiskohteiden aiheuttama liikennemäärän kasvu on yleensä koko väylän liikennemäärään nähden kohtuullisen maltillista. Kuitenkin Svengin yritysalueen aiheuttaman liikennetuotoksen arvioitiin asemakaavan laadinnan yhteydessä olevan jopa n. 4000 ajoneuvoa vuorokaudessa, mikä olisi toteutessaan merkittävä lisäys alueen liikennemääriin, ja omiaan vaikuttamaan liikenteen sujuvuuteen. On kuitenkin todennäköistä, että mm. alueelle toteutuneen suuren Postin jakelukeskuksen myötä liikennemäärät ovat odotettua vähäisempiä, joskin kuljetuskoot vuorostaan ovat varsin suuria. Svengin alueen liikenteestä arviolta n. neljäsosa suuntautuu siten, että se ei aiheuta liikenteellistä haittaa moottoritien rampeissa. Samanaikaisesti on syytä huomata, että yleinen, koko kaupungin ja seudun kehittymisestä juontuva liikennemäärän kasvu kuormittaa Vähänummentien/Kartanonväylän sekä moottoritieramppien risteyskohtia vuosi vuodelta enemmän. Järvenpään kaupungin eteläisen moottoritieliittymän ja Pohjoisväylän (MT145) risteykseen tehtiin liittymän toimivuuden ja turvallisuuden parantamiseksi liikennevalo-ohjaus vuonna 2019 juuri vastaavasta syystä.

Merkittävin liikennemäärän kasvu Järvenpään pohjoisen liittymän ramppien risteyksissä on odotettavissa Keski-Uudenmaan pohjoisen logistiikkayhteyden avautuessa ensin VT4 – KT45 -yhteytenä, ja myöhemmin VT3 ja VT4 välille. Logistisen yhteyden avautuessa väylän turvallisuudelle ja sujuvuudelle tullaan tekemään laajempia sujuvuutta parantavia toimenpiteitä, joita on eri vaiheiden osalta käyty läpi mm. väylää koskevassa aluevaraussuunnitelmassa.

Valtuustoaloitteen pohjalta on oltu yhteydessä Uudenmaan Elinvoimakeskukseen, jolta saatiin asiaa koskien seuraava lausunto:

”Uudenmaan elinvoimakeskus on tietoinen Lahdenväylän (vt 4) ja Vähänummentie (mt 1452) eritasoliittymän ramppien päiden sujuvuusongelmista etenkin aamu ja iltahuipputunnin aikaan. Jonoutumisen ja mahdollisten liikenneturvallisuusongelmien kartoittamiseksi liittymiin tulisi laatia esiselvitys, jonka puitteissa suoritettaisiin liikennelaskennat, toimivuustarkastelut ja onnettomuusanalyysi viimeisen viiden vuoden aikana tapahtuneista onnettomuuksista. Elinvoimakeskus on valmis käynnistämään esiselvityksen laatimisen vuoden 2027 alussa ja toivoo että Järvenpään kaupunki voisi osallistua selvityksen kustannuksiin”.

Järvenpään Kaupunkikehityksellä on edellytykset osallistua selvitykseen ja Uudenmaan Elinvoimakeskukselle on myös ilmaistu kaupungin tahtotila käynnistää selvitys jo vuoden 2026 syksyllä. Joka tapauksessa tavoitteena on, että moottoritien pohjoisen liittymän ongelmakohdat saadaan ensin selvitettyä yksityiskohtaisesti, jonka jälkeen mahdollisia toimenpiteitä voidaan harkita yhdessä Uudenmaan Elinvoimakeskuksen kanssa.

MA

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Mikko Autere, kaupunkikehitysjohtaja, mikko.autere@jarvenpaa.fi

Kaupunkikehityslautakunta päättää

  1. hyväksyä edellä selosteessa olevan vastauksen vastauksena valtuutettu Taru Salmivuoren tekemään aloitteeseen " Moottoritien E75 ja tien 1452 silta-alueen kehittäminen ".
  2. todeta aloitteen osaltaan loppuun käsitellyksi.
  3. esittää kaupunginhallitukselle, että kaupunginvaltuusto päättää todeta aloitteen loppuun käsitellyksi.
  4. todeta, että aloite ja siihen annettu vastaus saatetaan valtuustolle tiedoksi hallintosäännön 79 §:n mukaisesti kerran vuodessa viimeistään maaliskuun loppuun mennessä valtuuston käsiteltäväksi toimitettavan koonnin yhteydessä.

Tiedoksi

Aloitteen tekijä, Elinvoimakeskus, listatiimi