Kaupunkikehityslautakunta, kokous 25.8.2026

Esityslista on tarkastamaton

§ 56 Kaupunkikuvallinen lausunto osoitteeseen Emalikatu 11 suunnitellusta datakeskushankkeesta

JARDno-2026-1137

Valmistelija

  • Jouni Vastamäki, johtava rakennustarkastaja, jouni.vastamaki@jarvenpaa.fi

Perustelut

Järvenpään kaupungin hallintosäännön 22 §:n mukaan kaupunkikehityslautakunta käsittelee rakennuslupien käsittelyyn liittyvät merkittävät kaupunkikuvalliset asiat. Lausuntoa pyydetään osoitteeseen Emalikatu 11 suunnitellusta datakeskushankkeesta.

Kaupunkikuva-arkkitehti on 10.7.2026 antanut suunnitelmista seuraavan lausunnon:

"Arvio suunnitelmasta on tehty Järvenpään AHJ_kokousmateriaali 18.5.2026.pdf -aineiston perusteella. Arvioin, että hankkeessa on riittävällä tavalla huomioitu kaupunkikuvalliset elementit rakentamisessa sekä saapumissuunnasta, että sisäänkäynnin ja toimistorakentamisen osalta, ne ovat  kaupunkikuvallisesti näkyvällä paikalla. 

Asemakaavan 'teollisuusraiteelle varattu korttelin tai alueen osa', raidevarausta ei huomioida, eikä ole myöskään huomioitu itäpuoleisen tontin rakentamisessa.

Teollisuusalueen puuston määrään ja luonnonmukaisen hulevesien hallinnan lisäämiseen tulisi kiinnittää huomiota jatkossa.

Alue toteutuu asemakaavan mukaiseksi teollisuusalueeksi nykyisestä  metsäisestä alueesta yleiskaava 2040 ja asemakaava huomioiden. Käyttämätön osa jätetään luonnonmukaiseksi alueeksi asemakaavan mukaisesti.

Aineistossa oleva 'Lumenläjitysalue -suojeltujen lajien esiintymisalueella sijainti koordinoidaan ympäristötiimin kanssa.' suunnitelmassa oleva lause edellyttää yleiskaavan  2040 rajausten näkymistä asemapiirroksessa suunnitelman länsiosassa.

Hulevesisäiliön (eteläosassa) on nykyisellään korkeaa metsäistä aluetta, muutettavalle alueelle  saa esittää luonnonmukaista biosuojatukseen liittyvää viivytystä säiliön lisäksi hulevesisäiliön koko tulee esittää tarkemmin, alueen kohdalle on hyväksytty puunkaatolupa 2023.  Istutusalueelle esitettävä puustoa puunkaatoluvan mukaisesti 1 puu/ 100m2 rakentamatonta aluetta. Määrässä ei laskennallisesi huomioida yleiskaava 2040 säilytettävää puustoista aluetta."

Liitteenä ote asemakaavasta ja näkymäkuvia kaupunkimallista. Kohteen suunnittelija esittelee suunnitelmia kokouksessa.

MA

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Mikko Autere, kaupunkikehitysjohtaja, mikko.autere@jarvenpaa.fi

Kaupunkikehityslautakunta päättää lausuntonaan esittää, että kohteesta tulee laatia piha- ja istutussuunnitelma. Istutuksissa tulee suosia paikan kasvuolosuhteisiin sopivaa, monipuolista ja luontaista kasvilajistoa.​

Tiedoksi

Asianosaiset