Perustelut
Oikaisuvaatimus
Kaupunginhallitus on 25.11.2024 § 291 päättänyt perustaa sivutoimisen tuntiopettajan tehtävän.
Päätöksen perusteluiden mukaan viranhaltija voidaan ottaa virkasuhteeseen määräajaksi vain, jos siihen on olemassa laissa tai asetuksessa erikseen säädetty peruste. Jos työ on pysyvää, otetaan viranhaltija toistaiseksi voimassa olevaan virkasuhteeseen. Kelpoisuusehdot täyttävää tuntiopettajaa ei voida ottaa määräaikaiseen palvelussuhteeseen, jos työ kestää yhtä useamman lukuvuoden. Koska perusteita määräaikaisuuden jatkamiselle ei ole, on tarkoituksenmukaista perustaa sivutoiminen tuntiopettajan virka. Hallintosäännön § 59 mukaan kaupunginhallitus perustaa virat (KV27.5.2024 § 34).
Asiassa on tehty oikaisuvaatimus, joka perusteineen ilmenee päätösehdotuksen liitteestä.
Päätösehdotuksen perustelut
Kuntalain 87 §:n mukaan tehtävää, jossa käytetään julkista valtaa, hoidetaan virkasuhteessa. Tällaista tehtävää varten perustetaan virka. Perustellusta syystä henkilö voidaan kuitenkin ottaa tällaiseen tehtävään virkasuhteeseen myös ilman, että tehtävää varten on perustettu virkaa. Perusteltu syy voi olla esimerkiksi toiminnan laajuudessa tapahtuvat vaihtelut, mistä syystä toiminta olisi perusteltua järjestää joustavasti ja hallinnollisesti yksinkertaisesti kuten tuntiopettajien kohdalla. Virkaehtosopimus tai lainsäädäntö eivät suoraan tunnista tuntiopettajan virkaa.
Virkasuhteen määräaikaisena tai toistaiseksi voimassa olevana täyttäminen on eri asia kuin virkojen perustaminen. Kunnan ja hyvinvointialueen viranhaltijasta annetun lain 3 §:n mukaan viranhaltija otetaan virkasuhteeseen toistaiseksi tai määräajaksi. Viranhaltija voidaan ottaa määräajaksi vain viranhaltijan omasta pyynnöstä tai jos määräajaksi ottamisesta erikseen säädetään taikka tehtävän luonne, sijaisuus, avoinna olevaan virkasuhteeseen kuuluvien tehtävien hoidon järjestäminen tai muu näihin rinnastettava kunnan tai hyvinvointialueen toimintaan liittyvä määräaikaista virkasuhdetta edellyttävä seikka sitä vaatii.
Laissa ei ole myöskään säännöksiä pää- ja sivuviranhaltijoista eikä vakinaisista, väliaikaisista tai tilapäisistä viranhaltijoista.
Lähtökohtaisesti virkasuhteessa tehtävä työ tehdään perustettavista viroista käsin. Poikkeuksena tähän ovat opetusalalla käytettävät tuntiopettajuudet. Tuntiopettajat ovat virkasuhteista henkilöstöä ilman perustettavaa virkaa. Tuntiopettajuutta voidaan käyttää myös toistaiseksi voimassa olevana palvelussuhteena. Tuntiopettajiin sovelletaan kunnallisesta ja hyvinvointialueen viranhaltijasta annettua lakia (304/2003), pois luettuna § 22. Virkasuhteisten tuntiopettajien työaika- ja palkkausmääräykset ovat kunta-alan opetushenkilöstön virka- ja työehtosopimuksessa (OVTES).
Kaupunginhallituksen päätöksen otsikossa päätösehdotuksessa todetaan, että tarkoitus on perustaa sivutoimisen tuntiopettajan tehtävä. Päätöksen perusteluiden mukaan asiassa on tarkoituksenmukaista perustaa sivutoiminen tuntiopettajan virka, koska perusteita määräaikaisuuden jatkamiselle ei ole.
Asiassa tehdyn päätöksen perusteella voi jäädä epäselväksi, onko tarkoitus ollut perustaa virka vai tehtävä. Järvenpään kaupungin hallintosäännön § 59 mukaan viran perustamisesta, lakkauttamisesta sekä virkasuhteen muuttamisesta työsuhteeksi päättää kaupunginhallitus. Viran perustaminen tuntiopettajuutta varten ei ole lainvastaista. Koska lainsäädäntö ei kuitenkaan suoraan tunnista tuntiopettajan virkaa, voi päätös aiheuttaa tulkintaongelmia virkaehtosopimuksen soveltamisen osalta. Virkasuhteinen tuntiopettajuus on poikkeus siitä lain pääsäännöstä, että julkista valtaa, voidaan käyttää vain virkasuhteessa, jota tehtävää varten perustetaan virka. Mahdollisten tulkintaepäselvyyksien välttämiseksi tehty päätös on tarkoituksenmukaista kumota.
Ehdotus
Esittelijä
-
Iiris Laukkanen, kaupunginjohtaja, iiris.laukkanen@jarvenpaa.fi
Kaupunginhallitus päättää kumota päätöksensä perustaa sivutoimisen tuntiopettajan virka (25.11.2024 § 291).
Päätös
Hyväksyttiin päätösehdotuksen mukaisesti.