Kaupunkikehityslautakunta, kokous 18.11.2025

Esityslista on tarkastamaton

§ 90 Kaupunkikuvallinen lausunto osoitteeseen Pihkakatu 2 suunnitellusta myymälärakennuksesta

JARDno-2025-2032

Valmistelija

  • Jouni Vastamäki, johtava rakennustarkastaja, jouni.vastamaki@jarvenpaa.fi

Perustelut

Järvenpään kaupungin hallintosäännön 22 §:n mukaan kaupunkikehityslautakunta käsittelee rakennuslupien käsittelyyn liittyvät merkittävät kaupunkikuvalliset asiat. Lausuntoa pyydetään osoitteeseen Pihkakatu 2 suunnitellusta myymälärakennuksesta.

Kaupunkikuva-arkkitehti on antanut suunnitelmista 31.10.2025 seuraavan lausunnon:

"Kaupunkirakenteellisesti kauppa on sijoitettu olemassa olevan kaavan mukaisesti, mutta kääntää julkisivunsa etelään ja huoltoliikenteen länteen, se on AS-1- korttelille ratkaisu on hyväksi, jos myöhemmin toteutuu. Kauppa on väritykseltään hillitty ja sopii paikkaansa. Wärtsilänkadun puoleinen pysäköinti ja huoltopiha jättävät katutilan auki, matala kaupparakennus antaa katseen jatkaa itään päiväkodin ja koulun tontille. Liikenteellisesti ratkaisu palvelee sekä ajoneuvo, että kävely ja pyöräliikennettä hyvin.     

Visuaalisesti on erittäin hyvä, että Mahlapolun puolella on kolme liiketilaa, joihin on avoimet ja isot ikkunat, se tuo avoimutta ympäristöön ja parantaa näkyvyyttä edellyttäen, että ikkunapinnat jätetään ilman peittäviä mainoksia. Näkyvyys estää törmäämisen mahdollisuutta Mahlapolun pyörätielle liityttäessä. Ajoneuvoliikenne on estetty pollareilla liittymästä Mahlapolulle, hulevesien käsittely ja liittyminen ympäröivään katualueeseen tehdään kaupunkitekniikan ohjeiden mukaan.     

Jampantorin puoleinen julkisivu on sijaan umpinainen ja rakennus ei tuo paikkaan lisäarvoa, jota alkuperäinen kaupunkirakenne edellyttäisi, mutta on toiminnallisesti hyväksyttävissä. Jampankaaren päätteenä on K-market mainos ja visuaalisuutta tuo kuvateos, jotka parantavat tilannetta.

Oksapolulta katualueella yhdistyvä reitti K-12 kortteliin tulee säilyttää, kivimuuri tulee toteuttaa kokonaan tontin puolelle. Sama yhteys jatkuu kaupan pääovelle ja tulee erottaa pysäköintipaikasta esim materiaalilla (sama kuin pääoven eteen esitetty laatta) esteettömyys huomioiden. Käytännössä tämä reitti korvaa keskellä korttelia olevan pp-yhteyden, johon haetaan poikkeusta. Kaavamääräys istutettava puuvyöhyke Wärtsilänkadun puolella on parhaillaan puustoista ja se tulee pääosin säilyä."

Liitteenä ote asemakaavasta ja asemakaavamääräykset, pääpiirustusluonnoksia ja näkymäkuvia. Kohteen suunnittelija esittelee suunnitelmia kokouksessa.

MA

 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Mikko Autere, kaupunkikehitysjohtaja, mikko.autere@jarvenpaa.fi

Kaupunkikehityslautakunta päättää lausuntonaan esittää, ettei sillä ole huomautettavaa suunnitelmista.

Tiedoksi

Asianosaiset