Valmistelija
Jan Mikkonen, tilasuunnittelun kehittämispäällikkö, jan.mikkonen@jarvenpaa.fi
Perustelut
Valmistelijat: Tuomas Koskiniemi, Kristiina Soots, Jan Mikkonen, Janne Mannersalo (Mestaritoiminta Oy)
Tausta
Mankalan koulu lähestyy teknisesti peruskorjausikää. Rakennuksessa on tehty useita kuntotutkimuksia, joissa on havaittu korjaustarpeita toteuttavaksi seuraavan 5 vuoden aikana. Valtuuston vuosille 2025–2034 hyväksymässä investointiohjelmassa Mankalan koulun peruskorjauksen 1. vaihe on aikataulutettu vuosille 2025–2028.
Mankalan koulun peruskorjaushanke perustuu vuonna 2021 hyväksyttyyn ja vuonna 2023 sekä 2024 päivitettyyn varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen palveluverkkosuunnitelmaan. OPKA:n palvelu-verkkoselvityksissä on linjattu, että Mankalan koulu saneerataan tulevina vuosina ja sen käyttöä jatketaan. Selvityksistä käy ilmi, että keskisen alueen tarve perusopetustilojen kapasiteetille pysyy pitkällä aikavälillä keskimäärin samana kuin tällä hetkellä. Keskisen alueen perusopetuksen kapasiteetti on ollut vajaakäytöllä, mutta alueella on sen sijaan ollut painetta kasvattaa esiopetustilojen kapasiteettia. Peruskorjauksen yhteydessä tiloja pystytään muokkaamaan niin, että esiopetuksen tilojen kapasiteetti kasvaa ja perusopetuksen pienenee.
Tarveselvitys on käsitelty opetus- ja kasvatuslautakunnan kokouksessa 11.6.2024, § 30 Hyvinvointilautakunnan kokouksissa hanke ei ole käynyt.
Mankalan koulun peruskorjaushankkeen investointisuunnittelussa on linjattu hankkeen vaiheistaminen. Peruskorjaushankkeen vaiheessa 1 (2025–2028) tehdään sisäpuoliset korjaustoimet, tilamuutokset sekä LVIAS-korjaukset. Peruskorjaushankkeen vaiheessa 2 (2032–2033) tehdään julkisivun ja sokkelin korjaukset, ikkunoiden ja salaojien uusimiset sekä routaeristykset ja pihaurakka sisältäen hulevesijärjestelmän uusimisen.
Alustavassa suunnittelussa 1. vaiheen korjaustyöt oli ajateltu vaiheistaa kolmeen osaan vuosien 2025–2028 jaksolle. Väistötiloiksi oli alustavasti suunniteltu vuokramoduuleja, joihin olisi saatu sijoitettua 10 opetusryhmää kerrallaan. Tästä vaihtoehdosta on kuitenkin luovuttu jatkosuunnittelun aikana mm. siksi, että koulun toiminta olisi häiriintynyt merkittävästi remonttiajanjaksolla. Pitkäaikainen remontti olisi kuormittanut koulun oppilaita ja henkilökuntaa kohtuuttomasti.
Valmistelussa on päädytty siihen, että 1. vaihe toteutetaan yhtäjaksoisesti, jolloin koko Mankalan koulu siirtyy samanaikaisesti väistötiloihin ja remontin kesto on 18 kk. Myös kaupungin tilaomistus esittää remontin toteuttamista edellä mainitun mukaisesti. Kun remontti tehdään yhtäjaksoisesti, voidaan alun perin suunniteltu remonttiaika puolittaa. Koko vaiheen 1 korjausurakka ajoittuu 6/2026–11/2027 väliselle ajalle ja käyttöönotto tapahtuu 1/2028.
Eri toteutusvaihtoehtoja ja -aikatauluja sekä niiden kustannusvaikutuksia on esitelty kaupunginhallitukselle KH:n iltakoulussa 20.01.2025. Hankesuunnitelman hyväksymistä on käsitelty opetus- ja kasvatuslautakunnan kokouksessa 29.4.2025, § 24. Opetus- ja kasvatuslautakunta on tehnyt seuraavan päätöksen:
” Opetus- ja kasvatuslautakunta esittää kaupunginhallitukselle, että kaupunginhallitus hyväksyy Mankalan koulun peruskorjaushankkeen vaiheen 1 hankesuunnitelman liitteiden mukaisesti.”
”Lisäksi opetus- ja kasvatuslautakunta suosittaa, että jatkovalmistelussa huomioidaan kuljetusmahdollisuus kaikille Mankalan koulun oppilaille, mikäli opetus toteutetaan väistötilaratkaisun aikana Vihtakadun koululla. Kuljetusten aiheuttamiin kustannuksiin tulee varata lisämääräraha.”
Mankalan koulun peruskorjaushankeen investointiohjelmaan tulee tehdä aikataulullisia muutoksia (investointi kohdistuu pääosin vuosille 2026–2027). Lisäksi hankkeen PRORY ehdottaa, että Mankalan koulun investointiohjelman ”irtokalustus” osiosta (OPKA:n investoinneista) siirretään 200 000 € alv 0% rakennushankkeen investointiin. (irtokalustusbudjetti on arvioitu investointiohjelmassa liian suureksi).
Hankkeen projektiryhmä suosittaa hankkeen toteutusmuodoksi kokonaisurakkaa. Kokonaisurakassa tilaaja kantaa pääosin hankkeeseen liittyvät ennakoimattomat riskit sekä vastaa suunnitelmien sisällöstä ja oikeellisuudesta. Rakentaja kilpailutetaan lähes valmiilla suunnitelmilla, minkä vuoksi hankkeen kokonaiskesto on esimerkiksi projektinjohtourakkaa pidempi (suunnitteluvaihe on pidempi). Hankemuoto on tavanomaisesti KVR-urakkaa edullisempi, koska urakoitsija hinnoittelee vähemmän riskejä urakkahintaan.
Väistötilat ja koulukuljetukset
Vihtakadun koulu toimii pääasiallisena väistötilana. Vihtakadun koululle on mahdollista järjestää 13–14 opetustilaa + TATA-aineopetustilat. Kaikki Mankalan koulun oppilaat eivät mahdu Vihtakadun koululle. Myöhemmin määriteltäville opetusryhmille järjestetään väliaikainen sijoituspaikka muista lähikouluista. Väistöistä ja väistöjen kuljetuksista päätetään erikseen viimeistään 4/2026.
Lapsivaikutusten arviointia on tehty hankesuunnitelmaa valmisteltaessa väistöjen ja kuljetusten osalta, niitä tarkennetaan suunnittelun edetessä.
Hankevalmistelu
Peruskorjaushankkeen vaiheen 1 hankesuunnitelma on valmistunut 12/2024 ja sitä on edelleen päivitetty 4/2025. Hankevalmistelussa on jäljempänä tarkennettu hankkeen toteutusaikataulua, väistötilojen toteutusta ja haettu kustannussäästöjä. 10.4.2025 päivättyyn hankesuunnitelmaan liittyvät seuraavat asiakirjat:
- Hankesuunnitelma 10.04.2025
- Liite 1 Pedagoginen suunnitelma 20.05.2024
- Liite 2 Tilaohjelma 30.10.2024
- Liite 3 Tilankäyttökaavio 08.11.2024
- Liite 4 EI JULKINEN Kustannuslaskelma 22.11.2024, FCG
- Liite 5 Kuntotutkimus 30.12.2019 ja päivitetty REV A 15.6.2022, FCG
- Liite 6 Korjaustarveselvitys 08.02.2021, FCG
- Liite 7 Tarveselvitys 16.05.2024, OPKA
- Liite 8 Oppimisympäristöjen toiminnalliset suunnitteluohjeet-LUONNOS
- Liite 9 LAVA-Mankalan hanke-väistöratkaisut
- Liite 10 LAVA-Mankalan hanke-kuljetusratkaisut
KS
Ehdotus
Esittelijä
Iiris Laukkanen, kaupunginjohtaja, iiris.laukkanen@jarvenpaa.fi
Kaupunginhallitus päättää
- hyväksyä liitteenä olevan hankesuunnitelman (10.04.2025) ja siihen sisältyvät hankesuunnitelman liitteet.
- hyväksyä hankesuunnitelman budjettiyhteenvedon (10.04.2025) mukaisen kustannusarvion.
- antaa Mestaritoiminta Oy:lle valtuutuksen valmistella sekä päättää suunnitteluvaihetta koskevat hankinnat sekä allekirjoittaa ja valvoa asiaa koskevat sopimukset kaupungin puolesta. Suunnitteluvaiheen hankinnat voidaan aloittaa tämän päätöksen valitusaikana.
- valtuuttaa toimitilajohtajan opetuksen ja kasvatuksen palvelualuejohtajaa kuultuaan hyväksymään hankkeeseen liittyvät suunnitteluratkaisut kustannusvaikutuksineen.
- hyväksyy peruskorjaushankeen vaiheen 1 urakkamuodoksi ”kokonaishintainen urakka” (Kokonaisurakka).
- hyväksyy investointiohjelman (2024 – 2033) muutoksen osaltaan. Mankalan koulun OPKA investoinnin ”irtokalustus” osiosta siirretään 200 000 € alv 0% rakennushankkeen investointiin
- todeta, että väistötiloja ja koulukuljetuksia koskevat asiat ratkaistaan toimivaltaisessa toimielimessä myöhemmin erikseen.
Päätös
Asia päätettiin yksimielisesti jättää pöydälle.
Kokouskäsittely
Prjojektipäällikkö Janne Mannersalo (Mestaritoiminta), toimitilajohtaja Tuomas Koskiniemi sekä tilasuunnittelun pedagoginen kehittämispälliikkö Jan Mikkonen selostivat asiaa.
Kokouksessa pidettiin tauko klo 17.23-17-30.