Perustelut
Koha-Suomi Oy on kutsunut osakkeenomistajat varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään 15.6.2026 Mikkelissä. Kokoukseen on myös mahdollisuus osallistua Teamsin välityksellä. Kaupunginhallituksen on tarpeen päättää yhtiökokousedustajasta.
Varsinaisen yhtiökokouksen asialistalla ovat mm. tilinpäätös, toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus. Lisäksi päätetään hallituksen jäsenten lukumäärä, valitaan hallituksen jäsenet ja hallituksen puheenjohtaja sekä valitaan jäsenet nimeämistoimikuntaan. Asialistalla on myös hallituksen vastuuttaminen osakeantiin sekä osakassopimuksen päivittäminen.
Koha-Suomi Oy:n vastuuhenkilö on kirjastopalveluiden päällikkö ja varavastuuhenkilö tietohallintojohtaja. Vastuuhenkilö huolehtii yhteisön seurannasta ja raportoi siitä tarvittaessa kaupunginjohtajalle. Vastuuhenkilö antaa lausunnon yhtiökokousedustajalle annettavista toimiohjeista ja toimii yhtiökokousedustajana ellei muuta ole määrätty.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Iiris Laukkanen, kaupunginjohtaja, iiris.laukkanen@jarvenpaa.fi
Kaupunginhallitus päättää
- merkitä yhtiökokousasiakirjat tiedoksi
- nimetä Koha-Suomi Oy:n yhtiökokousedustajaksi vs kirjastopalveluiden päällikkö Laura Verrosen
- oikeuttaa kaupunginjohtajan päättämään yhtiökokousedustajasta edellisen ollessa estynyt.