Perustelut
Järvenpään kaupungin hallintosäännön mukaan viran perustamisesta, lakkauttamisesta sekä virkasuhteen muuttamisesta työsuhteeksi päättää kaupunginhallitus. Henkilöstöjaosto valmistelee viran perustamisen ja lakkauttamisen. Virkaa perustettaessa kelpoisuusvaatimuksesta päättää viran perustava viranomainen.
Opetuksen ja kasvatuksen palvelualueelle esitetään perustettavaksi määräaikainen alakoulun rehtorin virka. Järvenpään kaupungissa on tunnistettu määräaikainen tarve rehtoritasoista pedagogista johtamista, kehittämistyötä ja projektitehtäviä sisältävän kokonaisuuden hoitamiselle ajalla 1.8.2026–31.7.2027.
Kyseessä on kaupungin palveluksessa hoidettava määräaikainen alakoulun rehtorin virka, jonka tehtäviin kuuluu myös erikseen määriteltyjen kehittämis- ja projektikokonaisuuksien johtaminen sekä niiden koordinointi. Määräaikaisen viran perustamisen on varattu määrärahat talousarviossa.
Viran kelpoisuusvaatimukset määräytyvät opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetun asetuksen nro 986/1998 mukaisesti ja palkkaus OVTES ja Järvenpään kaupungin palkkausjärjestelmän mukaisesti.
Hallintosääntö § 59 ja 60.
HN
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Iiris Laukkanen, kaupunginjohtaja, iiris.laukkanen@jarvenpaa.fi
Henkilöstöjaosto esittää kaupunginhallitukselle, että kaupunginhallitus päättää perustaa opetuksen ja kasvatuksen palvelualueelle määräaikaisen alakoulun rehtorin viran (vakanssinumero 400580) ajalle 1.8.2026-31.7.2027.