JARDno-2025-963
Hallintosääntö 54 § ja Hyvon toimintasääntö 21 § (kohta 5)
Taustaa
Järvenpään kaupunki hallinnoi kansainvälisesti merkittävää kulttuuriperintökohdetta, Alvar Aallon suunnittelemaa Villa Kokkosta. Alvar Aallon suunnittelemat kohteet on koottu matkailureitille, jota ylläpitää Aallon arkkitehtuuri- ja muotoiluperinnön matkailureitti ry / c/o Alvar Aalto - säätiö. Tämä reitti on palvelu, joka auttaa matkailijoita löytämään Aallon suunnittelemiin arkkitehtuurikohteisiin eri puolilla Eurooppaa.
Järvenpään kaupunki liittyi maaliskuussa 2025 Aallon arkkitehtuuri- ja muotoiluperinnön matkailureitistöön. Tämä vahvistaa Villa Kokkosen identiteettiä, verkostoja ja näkyvyyttä Alvar Aallon suunnittelemana rakennuskohteena sekä houkuttelee uusia kävijöitä ja edistää paikallista matkailua ja taloutta. Verkostoon kuuluminen tarjoaa myös mahdollisuuden osallistua yhteisiin markkinointi- ja kehittämishankkeisiin, jotka voivat tuoda lisäarvoa sekä Villa Kokkoselle että Järvenpään kaupungille.
Syyskokous
Aallon arkkitehtuuri- ja muotoiluperinnön matkailureitti ry:n syyskokous pidetään torstaina 19.11.2026 klo 13 Finlandia-talolla, Helsingissä. Kokouksessa vahvistetaan toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2027. Lisäksi kokouksessa käydään läpi ajankohtaisia asioita yhdistykseen ja matkailureitistöön liittyen.
Valtuutan Järvenpään museopalveluiden Jukka Cadoganin edustamaan Järvenpään kaupunkia ja käyttämään puhe- ja äänivaltaa Aallon arkkitehtuuri- ja muotoiluperinnön matkailureitti ry:n syyskokouksessa 19.11.2026.