§ 13 Kirkes-kuntien yhteinen ict-asiantuntija kirjastojärjestelmän ylläpitämiseen, toistaiseksi voimassa oleva tehtävä

Lataa 

JARDno-2026-772

Päätöspäivämäärä

13.10.2026

Päätöksen tekijä

Kulttuurijohtaja

Päätöksen peruste

Hyvon toimintasääntö § 21 kohta 5

Kuvaus

Taustaa

Kirkes-​kirjastojen kunnat (Järvenpää,​ Kerava,​ Mäntäsälä ja Tuusula) ovat päättäneet tehdä sopimuksen Järvenpään kaupungin palkkaaman ict-​informaatikon työpanoksen luovuttamisesta päätoimisesti Kirkes-​kirjastojen Koha-​kirjastojärjestelmän pääkäyttäjätehtäviin sekä siihen liittyvien kustannusten jaosta. 

Järvenpää on pääasiallinen työnantaja,​ mutta työntekijän työpanos jakautuu tasaisesti kaikille kunnille,​ minkä vuoksi kaikki tehtävästä aiheutuvat kulut jaetaan Järvenpään,​ Keravan,​ Mäntsälän ja Tuusulan kesken. Ict-​asiantuntijan kirjastojärjestelmä Kohan pääkäyttäjän tehtävä on vaatimuksiltaan sellainen,​ että sitä ei voida hoitaa muiden tehtävien ohessa ilman merkittäviä riskejä toiminnan sujuvuudelle. Kolmen edeltävän vuoden aikana jaettu pääkäyttäjyys muiden tehtävien ohessa on osoittautunut toimimattomaksi ja kuormittavaksi käytännöksi,​ eikä silloin pystytä turvaamaan riittävää ylläpitoa,​ tukea ja kehittämistä kirjastojen olennaisessa toiminnassa. Kokoaikainen pääkäyttäjä varmistaa vastuiden selkeyden,​ osaamisen jatkuvuuden ja järjestelmän hallitun kehittämisen,​ mikä parantaa sekä henkilöstön työolosuhteita että palvelun laatua.

Tehtävästa ja kulujen jaosta on tehty määräaikainen sopimus vuodelle 2026, ja nyt tehtävä muutetaan toistaiseksi voimassa olevaksi. Kulujen jakautuminen kuntien kesken sekä arvio kuluista on sovittu sopimuksessa ja sen liitteessä. 

Ict-​asiantuntijan tehtävä

Tehtävä on Järvenpään,​ Keravan,​ Tuusulan ja Mäntsälän muodostaman Kirkes-​ kirjastokimpan yhteinen erityisasiantuntijatehtävä. Tehtävänä on mm. Kirkes-​ kirjastojen Koha-​kirjastojärjestelmän ylläpito,​ kehittäminen ja henkilökunnan kouluttaminen sen käyttämiseen kaikissa Kirkes-​kunnissa. Ict-​asiantuntija raportoi ja vastaa Järvenpään kirjastopalveluiden päällikölle (lähiesihenkilö) sekä Kirkes-​ johtoryhmälle. Tehtävä vakinaistetaan 1.1.2027 alkaen liitteenä olevan sopimuksen mukaisesti. 

Päätös

Päätän,​ että

1. Järvenpään kaupungin Ict-​informaatikon työpanos luovutetaan päätoimisesti Kirkes-​kirjastojen Koha-​kirjastojärjestelmän pääkäyttäjätehtäviin ja että

2. Järvenpään kaupunki tekee liitteenä olevan sopimuksen Kirkes-​kirjastojen kuntien kanssa ICT-​asiantuntijan tehtävän kulujen jakamisesta 1.1.2027 alkaen. 

Allekirjoitus

Pirre Raijas, kulttuurijohtaja

Organisaatiotieto

Hyvinvoinnin palvelualue