§ 17 Vastaus valtuustoaloitteeseen työperäiseen hyväksikäyttöön puuttumiseksi

Lataa 

JARDno-2026-808

Päätöspäivämäärä

2.10.2026

Päätöksen tekijä

Kaupunginjohtaja

Päätöksen peruste

Hallintosääntö § 51 (KV 31.3.2025, § 19)

Kuvaus

Järvenpään vasemmistoliiton valtuustoryhmän valtuutettu Saana Korhonen ja 25 muuta valtuutettua jättivät kaupunginvaltuuston kokouksessa 18.5.2026 § 29 valtuustoaloitteen työperäiseen hyväksikäyttöön puuttumiseksi. 

Aloitteessa todetaan, että Suomessa työskentelee monia ulkomaalaisia ihmiskaupan uhreja ja että työsuojeluviranomaiset ovat valitettavan usein avuttomia ilmiön edessä ja että kunnilla sekä hyvinvointialueilla on tärkeä asema työvoiman hyväksikäytön ja ihmiskaupan estämisessä. Aloitteessa kerrotaan, että työperäistä hyväksikäyttöä on esiintynyt esimerkiksi Helsingissä, Espoossa, Keravalla ja Tuusulassa.

Valtuustoaloitteessa esitetään, että 

  • Järvenpään kaupunki laatii selkeät ja sitovat ohjeistukset työehtojen polkemisen, työperäisen hyväksikäytön ja ihmiskaupan torjumiseksi Järvenpään kaupungin toiminnassa, alihankintaketjuissa ja hankinnoissa,
  • kaupunki selvittää, onko alihankintaketjujen pituutta syytä rajoittaa,
  • kaikissa tehtävissä sopimuksissa vaaditaan työehtosopimusten noudattamista koko alihankintaketjun osalta ja
  • Järvenpään kaupungilla on selkeä prosessi hyväksikäytön havaitsemiseksi.
     

Vastine:

Aloitteen johdosta asiaa on tarkasteltu kaupungin hankintojen, TE- ja kotoutumispalveluiden sekä kaupungin työnantajatoiminnan näkökulmista. Tarkastelussa todettiin, että kaupunki toteuttaa jo useita työperäisen hyväksikäytön ehkäisemiseen tähtääviä toimenpiteitä.

Hankinnoissa kaupunki edellyttää lakisääteisten tilaajavastuulain mukaisten velvoitteiden täyttämistä sekä käyttää omissa hankinnoissaan vastuullisuutta tukevia sopimusehtoja. Sopimuksissa palveluntuottaja vastaa myös käyttämiensä alihankkijoiden toiminnasta ja sopimusvelvoitteiden noudattamisesta. Alihankkijoiden käyttöä on rajoitettu siten, että sopimuksissa voidaan käyttää vain tarjousvaiheessa ilmoitettuja tai tilaajan myöhemmin hyväksymiä alihankkijoita. Rakennus- ja infraurakoissa alihankintaketjujen pituutta on lisäksi rajoitettu ketjuttamisen ehkäisemiseksi. Käytäntöjä on aloitteen perusteella tarkennettu ja kirjattu sitovaksi ohjeistukseksi intranetissä olevaan hankintakäsikirjaan painottuen niihin hankintoihin, joissa on tunnistettu olevan korkeampi riski työperäiseen hyväksikäyttöön.

TE- ja kotoutumispalveluissa työperäisen hyväksikäytön riskejä tunnistetaan osana palvelutoimintaa, ja epäilyistä ilmoitetaan matalalla kynnyksellä toimivaltaisille viranomaisille. Palveluissa on myös käytössä toimintatapoja, joilla pyritään ehkäisemään hyväksikäytön mahdollistavia tilanteita. Aloitteen ansiosta kirjoittamattomista hyvistä käytännöistä kootaan kirjallinen ohjeistus ja henkilöstölle annetaan lisäkoulutusta ilmiön tunnistamiseksi.

Kaupungin työnantajatoiminnassa työperäisen hyväksikäytön ehkäisyä tuetaan edistämällä yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja työyhteisön monimuotoisuutta. Koko henkilöstölle tarjotaan tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusaiheista koulutusta. 

Asian valmistelun yhteydessä on sovittu seuraavista kehittämistoimenpiteistä:

  • työperäisen hyväksikäytön ehkäisemistä koskeva ohjeistus kootaan kaupungin henkilöstön helposti saataville Sinettiin,
  • riskialojen hankinnoista vastaaville henkilöille sekä työmaavalvontaa tekeville järjestetään koulutusta työperäisen hyväksikäytön tunnistamisesta ja siihen puuttumisesta,
  • TE- ja kotoutumispalveluiden henkilöstölle järjestetään koulutusta ilmiön tunnistamiseksi,
  • TE- ja kotoutumispalveluihin laaditaan selkeät kirjalliset ohjeet riskitekijöiden havaitsemiseen ja niihin reagointiin,
  • kaupungin henkilöstölle viestitään työperäisen hyväksikäytön tunnistamisesta nykyistä laajemmin, sekä
  • kaupungissa jatketaan työyhteisön monimuotoisuuden edistämistä.

Edellä kuvatuin perustein voidaan todeta, että kaupungilla on käytössä useita työperäisen hyväksikäytön ehkäisemiseen tähtääviä toimintamalleja ja sopimuskäytäntöjä. Lisäksi kaupunki on päättänyt vahvistaa ohjeistusta, henkilöstön osaamista ja ilmiön tunnistamista koskevia menettelyjä.

Päätös

Päätän

  1. hyväksyä edellä selosteessa olevan vastauksen vastauksena valtuutettu Saana Korhosen tekemään aloitteeseen työperäiseen hyväksikäyttöön puuttumiseksi. 
  2. todeta aloitteen osaltani loppuun käsitellyksi.
  3. esittää kaupunginhallitukselle, että kaupunginvaltuusto päättää todeta aloitteen loppuun käsitellyksi.
  4. todeta, että aloite ja siihen annettu vastaus saatetaan valtuustolle tiedoksi hallintosäännön 71.3 §:n mukaisesti kerran vuodessa viimeistään maaliskuun loppuun mennessä valtuuston käsiteltäväksi toimitettavan koonnin yhteydessä.

Allekirjoitus

kaupunginjohtaja Iiris Laukkanen

Organisaatiotieto

Hallintopalvelut