§ 3 Peruskoulun erityisluokanopettajan viran täyttämättä jättäminen

Lataa 

JARDno-2026-91

Päätöspäivämäärä

9.2.2026

Päätöksen tekijä

Opetusjohtaja

Päätöksen peruste

Järvenpään kaupungin Hallintosääntö § 62 (KV 27.5.2024 § 34)

Kuvaus

Järvenpään kaupungin peruskoulun erityisluokanopettajan virka on ollut haettavana 1.- 29.1.2026 välisen ajan Koivusaaren kouluun. Virka on ollut haettavana Järvenpään kaupungin nettisivuilla, julkisella ilmoitustaululla ja Työmarkkinatori sivuilla sekä Kuntarekry-työnhakupalveluissa. Peruskoulun erityisluokanopettajan viran kelpoisuusehtona on ylempi korkeakoulututkinto ja erityisluokanopettajan kelpoisuus opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetun asetuksen nro 986/1998 mukaisesti.  Virkaa täytettäessä on erityisten kelpoisuusehtojen lisäksi huomioitava perustuslain 125 §:ssä säädetyt yleiset nimitysperusteet julkisiin virkoihin eli taito, kyky ja koeteltu kansalaiskunto.

Virkaan haki määräaikaan mennessä kuusi (6) hakijaa. Hakemukset jätettiin sähköisesti, ja hakijoiden koulutus- ja työkokemustiedot kokonaisuudessaan ovat nähtävissä sähköisissä hakemuksissa. Yksikään hakijoista ei täyttänyt viran kelpoisuusehtoja, minkä vuoksi virka päätettiin laittaa uudelleen hakuun ajalle 5.–19.2.2026.

Päätös

Päätän jättää peruskoulun erityisluokanopettajan viran täyttämättä, koska kukaan hakijoista ei täyttänyt viran kelpoisuusehtoja.

Allekirjoitus

Opetusjohtaja Arja Korhonen

Organisaatiotieto

HR-palvelut